Jak dobrać lustro do łazienki?

15.11.2019

Lustro łazienkowe jest nieodzownym elementem każdej łazienki. Niezależnie od tego, czy jest to mała ubikacja czy salon łazienkowy, nikt z nas nie wyobraża sobie łazienki bez lustra. To normalne.

Jaki rozmiar? Który kształt? Jaki styl? W ramie czy zabudowane w płytkach? Z oświetleniem czy bez?
Oto szereg pytań jakie zadajemy sobie wybierając lustro.

Lustra do łazienki - krótki poradnik krok po kroku

Po pierwsze: rozmiar

Oczywiste jest że ze względów praktyczno-estetycznych lustro łazienkowe umieszczamy w bliskim towarzystwie umywalki. Do niedawna panowała zasada: szerokość lustra równa się szerokości umywalki. Współcześnie odchodzi się od tego stereotypu, jednak warto zachować symetrię w stosunku do umywalki. Nic nie szkodzi jeśli będzie szersze, ale z każdej strony powinno wystawać po równo. Lustra łazienkowe to trudna decyzja.

Jeśli nie jesteśmy ograniczeni szerokością ściany bądź meblami łazienkowymi warto zdecydować się na większe lustro, chociażby takie jak Miior Fit. Musimy pamiętać, że duże lustro optycznie powiększa pomieszczenie. Do tego zabiegu najlepiej sprawdzają się lustra wklejane pomiędzy płytki. W małej toalecie dla gości lustro może być oczywiście mniejsze, dostosowane do potrzeb i wielkości pomieszczenia.

W rodzinnej łazience z której korzystają wszyscy domownicy, lustro powinno być praktyczne i umożliwiać przeglądanie się w nim członkom rodziny, także tym najmłodszym. Tutaj trzeba się zastanowić nad wysokością, która jest zdeterminowana kilkoma czynnikami m.in. wysokością członków rodziny, rodzajem umywalki oraz baterii umywalkowej. Standardowo przyjęło się, że dolna krawędź lustra powinna być na wysokości 120cm od podłogi, a górna 200cm. Umieszczenie lustra około 20cm nad umywalką zapobiegnie zachlapaniu powierzchni lustra wodą. Nie musimy jednak sztywno trzymać się tych zasad. Najważniejsze, aby pozycja lustra było dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Po drugie: kształt

Na rynku mamy naprawdę bogatą ofertę luster łazienkowych, które przyciągają naszą uwagę nowoczesnym designem. Niestety nie zawsze to co nam się podoba w sklepie będzie pasowało do naszej łazienki. Lustro powinno być dopełnieniem i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami zarówno pod względem stylu, jak i kształtu. Wolisz lustra klasyczne czy nieco bardziej wyrafinowane?

Urządzając łazienkę w stylu skandynawskim nie decydujmy się na lustro z bogato zdobioną srebrną lub złotą ramą, które świetnie wpasuje się w łazienkę glamour, a w naszym wnętrzu wprowadzi zbędny chaos. Konieczne jest aby nasze zwierciadło komponowało się z resztą wyposażenia w łazience.

Prawidłowo dobrane lustro łazienkowe pełni także funkcję dekoracyjną. Jeśli ceramika łazienkowa ma kształty kanciaste dobrze dopełnić ją lustrem prostokątnym bądź kwadratowym. Okrągłe lustra sprawdzą się w łazience z zaokrąglonymi umywalkami i miskami wc. Niezwykle popularne są lustra wklejane pomiędzy płytki, których ogromną zaletą jest dowolna wielkość i kształt, a także możliwość zamontowania pod nim maty grzewczej zapobiegającej parowaniu lustra.

Jak wybrać lustro do łazienki? Magia światła

Niezbędnym komponentem w bliskim otoczeniu lustra jest jego oświetlenie. Wielu producentów oferuje lustra z wbudowanym oświetleniem w postaci mlecznych ram, paneli bocznych bądź ledowych listw. Istotną kwestią jest dobór odpowiedniego koloru światła (ciepłe, neutralne, zimne). Niektórzy producenci pozwalają nam na wybór koloru oświetlenia w lustrze na indywidualne zamówienie.

Lustro pozbawione światła wymaga zamontowania u góry kinkietu. Pamiętajmy, że aby wykonać makijaż czy inne zabiegi pielęgnacyjne musimy zadbać o dobre światło, najlepiej w neutralnej lub ciepłej barwie.

Trendy w zwierciadle, czyli lustra wysuwane

W ostatnim czasie dużym uznaniem cieszą się lustra wysuwane. Innowacyjny system prowadnic umożliwia wysunięcie tafli lustra na pożądaną odległość. Takie rozwiązanie eliminuje niewygodną pozycję nachylania się nad umywalką oraz pozwala na precyzyjne zabiegi kosmetyczne wykonane w dowolnej odległości. Lustra wyposażone są w automatyczny włącznik oświetlenia w trakcie przyciągania i odsuwania lustra.

 

A jeśli już masz lustro do łazienki, może do kompletu dobierz idealne meble łazienkowe?

Polecamy