Totalna wyprzedaż

Prysznic czy wanna - co wybrać i do jakiej łazienki?

28.01.2021

Wanna czy prysznic - co wybrać?

Przed takim dylematem staje większość z nas urządzając łazienkę lub planując remont. Najbardziej komfortowe rozwiązanie to oczywiście posiadanie obydwu urządzeń. Szczęśliwi posiadacze dużego salonu łazienkowego nie muszą odpowiadać sobie na pytanie - wanna czy prysznic. W zależności od potrzeby mogą wybrać długą kąpiel lub szybki prysznic.

Zalety wanien

Wanna daje nam poczucie luksusu i niesamowitego komfortu. W dowolnym momencie możemy urządzić sobie małe spa, wystarczy zanurzyć się we wodzie z pianką i zapalić świeczkę. Rozluźniająca po męczącym dniu kąpiel to relaks dla ciała i umysłu. Wanna to urządzenie które sprawdzi się także kiedy mamy małe dzieci. Pozwala wygodnie wykąpać maluchy przy nieograniczonym dostępie.

Niestety ograniczenia w przestrzeni łazienkowej to najczęściej spotykany problem, zwłaszcza w blokach. Standardowe wanny prostokątne mają długość od 140cm do 180cm i szerokość 70-80cm. W zależności od kształtu i wymiarów łazienki dostępne są także wanny narożne i asymetryczne. Najwięcej miejsca zajmują wanny wolnostojące, które świetnie się prezentują w dużym pomieszczeniu. Wybór wanny jest ściśle związany z wielkością łazienki oraz naszymi parametrami. Mała wanna nie będzie komfortowa dla osoby wysokiej.

Dla osób, które chcą połączyć wannę z funkcją prysznica z pomocą przychodzą parawany nawannowe, które cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem. Instalacja parawanu pomaga pogodzić zróżnicowane potrzeby domowników i pozwala wziąć prysznic we wannie nie zalewając przy tym podłogi w całej łazience. Nowoczesne parawany są rozsuwane i/lub składane do ściany, dzięki czemu nie ograniczają dostępu do wanny kiedy nie są w użyciu. Na naszym blogu przeczytasz również, jak wybrać parawany nawannowe i na co zwrócić uwagę.

Prysznic czy wanna? Zalety pryszniców

O zaletach posiadania kabiny prysznicowej nie trzeba nikogo przekonywać. Ogromna oferta kabin na rynku pozwala dostosować kształt i model do naszych potrzeb. Największą przewagą kabiny prysznicowej nad wanną jest oszczędność miejsca w łazience. Część użytkowników preferuje kabinę prysznicową również ze względów higienicznych i ekonomicznych. Mniejsza ilość zużycia wody to niewątpliwa zaleta prysznica pod warunkiem, że kontrolujemy ilość i strumień wody. Szacuje się, że prysznic trwający powyżej 10 minut oznacza większy pobór wody niż napełnienie wanny o przeciętnej pojemności 150 litrów.

Z kabiny prysznicowej łatwiej korzystać osobom starszym i niepełnosprawnym z ograniczeniami ruchowymi. Nie trzeba podnosić wysoko nóg aby znaleźć się w strefie prysznica. Dla wygody można zainstalować pod prysznicem krzesełko składane. Niektórzy decydują się na kabinę z głębokim brodzikiem i siedziskiem. Wybrane modele kabin pozwalają na składanie drzwi prysznicowych do ściany łazienki, gwarantując tym samym szerokie wejście, a brak brodzika umożliwia dodatkowo wprowadzenie wózka inwalidzkiego.

Wymiary kabin prysznicowych są niemal nieograniczone. Najmniejsze kabiny występują w rozmiarze 70x70cm, chociaż kąpiel w tak małej kabinie może być mało komfortowa. Optymalna kabina prysznicowa, w której można swobodnie się poruszać powinna mieć wymiar 90x90 lub 100x80cm. Im większą przestrzenią do zagospodarowania dysponujemy tym lepiej. Od tego zależy także rodzaj drzwi do kabiny. Jeśli miejsca jest mało, drzwi powinny być rozsuwane na rolkach albo składane. Ale jeśli przestrzeń przed kabiną pozwala na otwieranie skrzydła drzwiowego to uchylne drzwi będą najwygodniejszym rozwiązaniem.

W asortymencie naszego sklepu znajduje się szeroki wybór kabin prysznicowych i parawanów nawannowych. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję warto zapoznać się z ofertą produktową, która jest bardzo zróżnicowana. Z pewnością istnieje rozwiązanie, które zadowoli nas, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i możliwości architektonicznych naszej łazienki. Warto pamiętać, że w świecie łazienek producenci również stawiają na produkty spersonalizowane wykonywane na indywidualny wymiar.