Nowoczesne odpływy liniowe w modnych kolorach

22.05.2022
Nowoczesne odpływy liniowe w modnych kolorach

Nowoczesny odpływ liniowy - dlaczego warto?

W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych odpływ liniowy to obowiązkowy element wyposażenia strefy prysznica. Łazienka pozbawiona brodzika daje niepowtarzalny efekt wizualny, staje się awangardowa i wyglądem przypomina bardziej pokój kąpielowy. Jednolita równa podłoga w całej łazience stwarza wrażenie większego pomieszczenia niż jest w rzeczywistości. Zastosowanie odwodnienia liniowego ma też swoje walory funkcjonalne. Brak progu to ogromna zaleta dla dzieci oraz osób starszych i niepełnosprawnych mających ograniczenia w poruszaniu. Istotnym argumentem montażu odpływu, który przemawia do wielu osób, jest łatwiejsze sprzątanie. Czyszczenie brodzika z osadów, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach na styku z kabiną nie należy do przyjemnych.

Jakie odwodnienie liniowe będzie najlepsze?

Wybierając odpływ liniowy zwróćmy uwagę na jakość komponentów. Ważne, aby odpływ liniowy wykonany był z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Powierzchnia odwodnienia poddana szkiełkowaniu w procesie produkcji zabezpiecza produkt przed działaniem czynników chemicznych oraz korozji. Niezwykle istotnym elementem jest solidny syfon ze stali nierdzewnej lub z polipropylenu z funkcją łatwego czyszczenia. Czyszczenie odbywa się poprzez zdjęcie rusztu i łatwy dostęp do syfonu wyposażonego w sitko, w którym mogą osadzać się np. włosy.

Już na etapie projektowania łazienki musimy zadbać o właściwy spadek podłogi w kierunku odpływu. Niektórzy producenci oferują dodatkowo rynny z wyprofilowanym spadkiem. Wybrane odpływy posiadają konstrukcję, która umożliwia podwójne odprowadzanie wody zarówno z powierzchni posadzki, jak i warstwy hydroizolacyjnej. Nie bez znaczenia jest także przepustowość syfonu, która powinna być odpowiednio dobrana do przepustowości zestawu prysznicowego. W zależności od grubości posadzki możemy pokusić się o zakup odwodnienia przeznaczonego do niskiej zabudowy. Takie odpływy mają wysokość nawet poniżej 5cm wysokości do kołnierza rynny, dzięki czemu instalacja odpływu jest możliwa nawet przy niewielkiej grubości stropu.

Modny odpływ liniowy dopasowany do aranżacji

Modny odpływ liniowy w nowoczesnej łazience

Jeszcze kilka lat temu odpływy liniowe były dostępne wyłącznie w wersji chromowanej czyli wypolerowanej stali lub też inox (stali szlifowanej / szczotkowanej). Obecnie klasyczne kratki odpływowe zostały wyparte przez minimalistyczne puste rynienki, które można wypełnić płytkami albo innym materiałem, z którego wykonana jest posadzka w łazience. Dzięki takiemu rozwiązaniu w strefie prysznica widoczne są jedynie niewielkie szczeliny, którymi odprowadzana jest woda.  

Najnowsze trendy stanowią różne wersje kolorystyczne dopasowane do wykończenia innych elementów łazienki. Kolory, które uatrakcyjniają nowoczesne łazienki to: czarny matowy, złoty połysk i złoty szczotkowany. Dopasowany do czarnej kabiny prysznicowej czy zestawu prysznicowego czarny odpływ liniowy dopełni łazienkę w stylu modernistycznym. Coraz większą popularność zyskują dodatki w kolorze złota. Złoty odpływ liniowy to ekskluzywny, a zarazem oryginalny akcent. Podobnie zresztą jak kabiny ze złotymi okuciami pomoże stworzyć niebanalną aranżację glamour w salonie łazienkowym.

Przy wyborze kolorowego odpływu warto zwrócić uwagę na technologię, w jakiej zostały wykonane. Samo pomalowanie stalowego odpływu nie daje gwarancji długiego użytkowania, biorąc pod uwagę w jakich warunkach będzie użytkowany. Dobrej jakości odpływ liniowy powinien być wykonany w trwałej technologii PVD lub malowany proszkowo z zastosowaniem specjalnych podkładów utrwalających jakość nakładanej powłoki.


Przeczytaj także nasz artykuł: czarny kolor w łazience.

Polecamy