Jak urządzić łazienkę na poddaszu ze skosem?

24.10.2023

Łazienka na poddaszu ze skosem to spore wyzwanie jeśli chodzi o projektowanie. Wnętrza na poddaszach rządzą się bowiem swoimi prawami, a także pewnymi ograniczeniami. Chodzi tutaj głównie o ścianki kolankowe oraz nachylenie skosów, które mogą stanowić sporą barierę w projektowaniu tych wnętrz. Sprawdźmy, o jakich kwestiach pamiętać, aby stworzyć praktyczne i funkcjonalne pomieszczenie. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania najlepszych praktyk!

Łazienka na poddaszu ze skosem - zacznij od potrzeb domowników!

Choć istnieją pewne zasady projektowania wnętrz, to zawsze powinny one być konfrontowane z tym, jakie potrzeby mają domownicy. Należy więc zacząć od zadania pytań takich jak:

  • czy w pomieszczeniu musi znaleźć się łazienka, czy może wystarczający będzie prysznic,
  • czy w łazience ma być pralka,
  • jak dużo miejsca do przechowywania potrzebujemy,
  • czy są ograniczenia związane np. z wentylacją albo prowadzeniem pionu kanalizacyjnego.

Znając odpowiedzi na te bardzo istotne kwestie aranżacja łazienki ze skosem będzie zdecydowanie łatwiejsza. Również wtedy, gdy będzie realizowana bez pomocy projektanta.

Wanna pod skosem

Kluczem do tego, aby użytkowanie łazienki ze skosem było komfortowe jest zadbanie o wymiary, które przełożą się na późniejszą wygodę użytkowania. W przypadku wanny umieszczonej pod skosem należy zatroszczyć się o to, aby móc swobodnie się w niej kąpać i wychodzić. Dlatego też przestrzeń nad głową dla osoby siedzącej powinna wynosić co najmniej 95-110 cm (licząc od podłogi). Natomiast baterię wannową najlepiej umieścić nie przy ścianie przy skosem tak, aby w razie konieczności możliwe było branie prysznica.

Łazienka ze skosem a prysznic

Co natomiast jeśli zdecydujemy się na prysznic? Oczywiście można wybrać niestandardowe rozwiązania. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nie wydać za wiele na kabinę prysznicową, to powinniśmy wybrać miejsce, w którym wysokość to minimum 200 cm (zazwyczaj nie będzie to więc bezpośrednio przy ścianie ze skosem). Trzeba też wziąć pod uwagę ewentualny brodzik, który doda kilkanaście centymetrów.

Dowiedz się więcej o tym, jaki brodzik prysznicowy wybrać.

Armatura łazienkowa do łazienki na poddaszu

Istotne znaczenie ma też wygoda użytkowania toalety i zlewu. Tutaj także istotne są wysokości po to, aby… nie uderzać głową w ścianę ze skosem. Zacznijmy od miski WC. Obecnie zazwyczaj wybiera się warianty montowane na ścianie. Miska powinna być umieszczona na takiej wysokości, aby pozwalała na wygodne wstawanie (tutaj rekomendowana wysokość co najmniej 190 cm). Nie zaleca się też umieszczania misy bezpośrednio naprzeciwko drzwi, chyba że inne ustawienie jest niemożliwe.

Jeśli natomiast chodzi o umywalkę łazienkową, to rekomendowana wysokość to od 85 do 95 cm licząc od podłogi (trzeba oczywiście wkalkulować grubość płytek oraz wzrost domowników). 

łazienka ze skosem inspiracje

Łazienka ze skosem - inspiracje kolorystyczne

Uniwersalną propozycją są jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Dodatkowo sprawiają, że wnętrze wydaje się czystsze i bardziej uporządkowane. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgać również po odważniejsze kolory. Najlepiej jednak robić to w przypadku detali, np. kontrastującej armatury (przykładowo baterie nawannowe w kolorze czarnym) oraz dodatków takich jak ręczniki.

Aranżacja łazienki ze skosem za poddaszu może okazać się wyzwaniem, jeśli nie zwrócimy uwagi na ergonomię, a jedynie na estetykę. Obydwie te kwestie trzeba połączyć tak, aby stworzyć wnętrze praktyczne, ale i piękne.