Totalna wyprzedaż

Jaki brodzik prysznicowy wybrać?

21.06.2021

Jaki wybrać brodzik do kabiny prysznicowej?

Wbrew pozorom zakup brodzika prysznicowego nie zawsze jest łatwy. Decyzja o tym, którą wersję wybrać powinna być dobrze przemyślana i podyktowana właściwym doborem kabiny prysznicowej. Zarówno brodzik, jak i kabina muszą być ze sobą kompatybilne, aby zapewniały szczelność. Liczy się funkcjonalność, wygoda, ale także estetyczny wygląd. Jaki brodzik prysznicowy wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jaki brodzik wybrać - po pierwsze kształt i wielkość

Najbardziej powszechne modele, które od lat królują w naszych łazienkach, to brodziki kwadratowe i brodziki półokrągłe. Klasyczne rozwiązania w dalszym ciągu znajdują zastosowania w wielu domach. Narożne brodziki półokrągłe to praktyczne rozwiązanie w małych łazienkach, gdzie często liczy się każdy centymetr. Należy jednak pamiętać o promieniach łuku brodzika, które w zależności od producenta mogą się różnić. Warto zapoznać się z innymi rozwiązaniami, które pozwolą na lepsze wykorzystanie powierzchni łazienki. Do takich modeli zaliczają się często niedoceniane brodziki asymetryczne o wymiarach 100x80 lub 120x85cm. Ich zaletą jest dużo większa przestrzeń w strefie prysznica. Inna propozycja to brodzik pięciokątny będący coraz częściej alternatywą brodzika półokrągłego. Pentagonalny kształt brodzika gwarantuje oszczędność miejsca, ponieważ ścięty front kabiny zajmuje mniej przestrzeni niż w przypadku kabiny półokrągłej. Dla posiadaczy dużych salonów łazienkowych optymalnym wyjściem jest duży brodzik prostokątny. Taki kształt stwarza minimalistyczny efekt wizualny, a obszerna strefa prysznica daje poczucie komfortu.

Dobór wielkości brodzika prysznicowego zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Minęły czasy, kiedy musieliśmy wybierać pomiędzy dwoma rozmiarami. Oferta rozmiarowa brodzików prysznicowych jest niezwykle szeroka. Najkrótsze modele zaczynają się już od 70 cm, ale trzeba podkreślić, że nie jest to wymiar pozwalający na komfortową kąpiel i instalowany jest w łazienkach, z których korzysta się bardzo okazjonalnie lub nie pozwala na montaż większego rozmiaru jej wielkość. Jeśli przestrzeń na to pozwala najlepiej wybrać brodzik o bokach 90x90cm, w którym swobodnie można się obrócić czy schylić. Producenci oferują coraz szerszą ofertę w zakresie dużych brodzików prostokątnych. Wśród nich nie brakuje modeli, gdzie dłuższy bok ma  140cm czy nawet 180cm, a krótszy od 70 do 100cm.

Po drugie wysokość prysznica

Głębokość brodzika (a co za tym idzie wysokość) jest wynikiem naszych indywidualnych preferencji. Wśród miłośników nowoczesnych wnętrz i minimalistycznego wystroju dużym uznaniem cieszą się niskie brodziki prysznicowe, które czynią łazienkę lekką i przestrzenną. Brodziki tzw.ultrapłaskie mają wysokość od 3 do 5 cm. Oprócz efektu wizualnego zaletą niskich brodzików prysznicowych jest komfort wejścia do kabiny, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Sprawdź jak zamontować płaski brodzik.

Niezwykle estetycznie prezentują się kabiny zamontowane bezpośrednio na posadzce. Brodzik zlicowany z posadzką sprawia, że pomieszczenie optycznie wydaje się większe, a jednolita gładka powierzchnia ułatwia sprzątanie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Taki efekt możemy uzyskać instalując brodzik podpłytkowy. Decyzja o jego montażu musi zapaść odpowiednio wcześniej przed położeniem płytek. Brodziki podpłytkowe są odpowiednio wyprofilowane ze spadkiem w kierunku odpływu. Dodatkowo powinny być zabezpieczone matą uszczelniającą, aby uniknąć problemów ze szczelnością w trakcie użytkowania. Niestety nie w każdej łazience jest możliwość zastosowania powyższych rozwiązań. W wielu mieszkaniach ograniczenia architektoniczne w postaci niewystarczającej grubości posadzki, bądź miejsce wyprowadzenia instalacji kanalizacyjnej uniemożliwiają montaż płaskich brodzików. W takiej sytuacji stosuje się brodziki średniej wysokości od ok.12 do 17cm.

Brodzik powinien być funkcjonalny dla wszystkich członków rodziny. Dlatego nie brakuje użytkowników, którzy poszukują głębokiego brodzika, m.in. ze względu na konieczność połączenia funkcji kabiny z wanną. Wysoki brodzik w sytuacji braku wanny daje możliwość wykąpania małego dziecka. Osoby starsze nierzadko również preferują głęboki brodzik z siedziskiem.

Po trzecie materiał

Najcześciej stosowany materiał do produkcji brodzików i zarazem wciąż najbardziej popularny to płyta akrylowa. Jej elatyczność i właściwości fizyczne pozwalają na formowanie różnych kształtów brodzika. Jego powierzchnia jest gładka, przyjemna w dotyku, ciepła i w dodatku cicha, gdyż tłumi odgłosy spadającej z prysznica wody. Kolejną zaletą jest niewielka waga takiego brodzika, co zapewne docenią osoby zajmujące się jego instalacją.

Drugim materiałem cieszącym się coraz to większą popularnością staje się lany marmur, zwany najczęściej konglomeratem. Jest to mieszanina zmielonego marmuru/dolomitu, poliestrów, wypełniaczy i warstwy żelkotu. Dzięki temu połączeniu powstaje niezwykle twardy i solidny produkt. Konglomerat można formować w dowolnym kształcie, czego nie udaje się uzyskać w przypadku innych materiałów, jak dla przykładu bardzo ostre krawędzie, wyraziste załamania,  jak również dokładne wymiary produktu.  Wyroby konglmeratowe stają się popularne ze względu na dowolność kolorów i szeroki wachlarz struktur, jak imitacje różnego rodzaju kamienia naturalnego, co docenią miłośnicy nowoczesnych i oryginalnych łazienek. Brodziki z lanego marmuru można także docinać na indywidualny wymiar bądź przyciąć do wymagań nietypowej strefy prysznicowej, w której znaleźć się może pion kominowy, kanalizacyjny itp. Do wad konglomeratu zaliczyć można wagę gotowego produktu, która osiąga wartości nawet kilkudziesięciu kilogramów. Instalacja zatem powinna odbywać się w przynajmniej dwuosobowej ekipie montażowej. Brodziki z lanego marmuru ze względu na rodzaj i ilość użytych surowców, jak również technologię wytwarzania są droższym rozwiązaniem.

Kolor też ważny!

Do niedawna stadardem kolorystycznym brodzików oferowanych na rodzimym rynku był kolor biały. W kilku ostatnich latach nastąpił wysyp rożnobarwnych podstaw prysznica, które z większą łatwością możemy obecnie dopasować do kolorystyki wymarzonej łazienki. Dotyczy to zarówno brodzików z płyty akrylowej, gdzie dostępne mamy opcje koloru szarego, czarnego czy antracytowego, jak również w produktach konglomeratowych, gdzie wachlarz kolorystyczny jest jeszcze bogatszy. Brodziki konglomeratowe występują w różnych odcieniach barwy czarnej, czerwonej, beżowej, szarej czy grafitowej. Dodatkowo oprócz koloru możemy zdecydować się na rodzaj wykończenia powierzchni - w połysku, matowej, jak również w różnych strukturach.

Mamy nadzieję, że już wiesz jaki brodzik prysznicowy wybrać do swojej łazienki. Polecamy brodziki prysznicowe dostępne w naszej ofercie.