Czy wanna i prysznic w jednej łazience to dobre rozwiązanie?

19.09.2023

Wanna czy prysznic to odwieczny dylemat, z którym muszą zmierzyć się właściciele mieszkań i domów podczas projektowania wnętrz. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, a wiele tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy uwielbiają wylegiwać się w gorącej wodzie i zażywać relaksacyjnych kąpieli, inni zaś wolą wskoczyć pod energetyzujący, szybki prysznic. 

Najczęściej przy projektowaniu łazienki decydujemy się na umieszczenie w niej wanny lub prysznica. Wiąże się to z ograniczoną przestrzenią, jaką dysponujemy w pomieszczeniu. Szczęśliwcy, którzy posiadają w domu dwie łazienki, mogą w jednej zamontować kabinę prysznicową, zaś w drugiej wygodną wannę. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy chcielibyśmy w jednym pomieszczeniu umieścić obydwa urządzenia? Czy wanna i prysznic w jednej łazience to dobre rozwiązanie, czy ma jednak więcej wad? 

Wanna i prysznic w jednej łazience – TAK czy NIE dla takiego pomysłu?

Montaż wanny i kabiny prysznicowej w jednej łazience jest oczywiście możliwy, jeżeli posiadamy wystarczający metraż. Przestronna łazienka daje większe możliwości, jest bardziej ustawna i bardziej pojemna. Dlatego jeśli masz taką możliwość, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się obydwoma rozwiązaniami. Pamiętaj, aby przed prysznicem i wanną pozostawić odpowiednią przestrzeń manewrową, czyli taką, która pozwala nam swobodnie stanąć, wytrzeć się z wody i przebrać. Już 1 m2 daje nam wystarczający komfort. Pamiętaj jednak, że przed wanną potrzebujesz więcej wolnego miejsca niż przed kabiną prysznicową, do której znacznie łatwiej się wchodzi. Jeśli chcesz umieścić wannę i prysznic obok siebie, to warto pozostawić między nimi pustą przestrzeń. Najlepiej jeśli obie strefy kąpielowe będą znajdować się na przeciwległych ścianach, ale można je również zamontować w linii prostej, zwłaszcza w przypadku wąskich pomieszczeń. W przypadku mniejszej łazienki można zdecydować się na prysznic bez brodzika. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala zachować spójność pomieszczenia, umożliwia korzystanie z prysznica osobom starszym, którym ciężko wejść do brodzika, a także pozwala optycznie oszukać przestrzeń. 

Co daje nam zamontowanie prysznica i wanny w jednej łazience? Możliwość wyboru i dopasowanie do preferencji każdego domownika, a także własnych zmiennych potrzeb, np. kiedy latem zależy nam na szybkim, orzeźwiającym prysznicu, zaś zimą chcemy rozgrzać się w gorącej kąpieli. 

wanna i prysznic w jednej łazience

Jak podzielić przestrzeń w łazience?

  • Przezroczyste tafle szkła zapewniają intymność, a jednocześnie nie tworzą zamkniętej przestrzeni, nie zmniejszają jej optycznie. W większych łazienkach można zamontować mleczne szyby. 
  • Łazienka z różnymi poziomami wydziela strefy, np. część prysznicową i kąpielową od części z toaletą i umywalką. W ten sposób pomieszczenie zyskuje nowoczesny charakter. 
  • Ścianka działowa z nowoczesnym wzornictwem daje ciekawy efekt, który zapewnia dużą intymność i komfort. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większych łazienek.

Wanna i prysznic w małej łazience

Co zrobić jeżeli nie mam możliwości zamontowania dwóch urządzeń kąpielowych, a nie możemy zdecydować się, na czym bardziej nam zależy? Polecamy wannę przyścienną z prysznicem. Pełnowymiarowa wanna zapewni nam komfort kąpieli, zaś funkcja prysznica umożliwi szybkie orzeźwienie. Jeżeli zdecydujecie się na taki układ, to warto pamiętać o zamontowaniu zasłonki prysznicowej, np. w postaci przeszklonego parawanu. Chroni on łazienkę przed zachlapaniem. Niestety takie rozwiązanie jest problematyczne dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, gdyż wanna posiada wysokie brzegi i trzeba wysoko podnosić nogi, aby do niej wejść. 

Przy projektowaniu łazienki weź pod uwagę wszystkie wady i zalety, jakie posiada wanna i prysznic w jednej łazience, a także myśl przyszłościowo i skontaktuj się ze specjalistą, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojej przestrzeni.