Nowoczesne odpływy liniowe

06.03.2023

Strefa prysznica z odpływem liniowym to nieodzowny element w dzisiejszej łazience. Zlicowanie odpływu liniowego z powierzchnią podłogi pozwoli uzyskać efekt większej przestrzeni. Nowoczesny design oraz szeroka kolorystyka odpływów powoduje często rezygnację z tradycyjnego brodzika na rzecz odwodnienia. Oprócz wizualnych zalet nie sposób pominąć tych praktycznych, wynikających z codziennego użytkowania. Coraz częściej na odpływ liniowy decydują się nie tylko młodzi, stawiający na minimalistyczne wykończenie wnętrza, ale także osoby starsze z ograniczeniami ruchowymi. Brak progu stanowi wygodę podczas wchodzenia i wychodzenia do kabiny dla osób starszych, niepełnosprawnych, a także mniejszych dzieci. Odwodnienie zamiast brodzika oznacza także mniej sprzątania w łazience, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie pod ścianami kabiny gromadzi się uporczywy kamień. Jaki wybrać odpływ liniowy? Jakie cechy powinien on mieć? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpływu liniowego?

Jeżeli chodzi o to, jak wybrać odpływ liniowy to przede wszystkim należy upewnić się przed zakupem czy odwodnienie liniowe wykonane jest z wysokiej jakości materiałów. Pamiętać należy, że odpływ prysznicowy to element, który ma stały kontakt z wodą oraz ze środkami chemicznymi, a jego wymiana jest kłopotliwa ze względu na instalację pod posadzką. Dlatego nie warto szukać najtańszego rozwiązania kosztem wątpliwej jakości komponentów. Rynna powinna być wykonana z wysokiej klasy stali nierdzewnej odpornej jest na środki chemiczne eliminując ryzyko korozji. Podobnie jest w kwestii syfonu, gdzie ważna jest nie tylko jego przepustowość, ale także materiał wykonania.

Instalacja wymaga także zwrócenia uwagi na wysokość syfonu i możliwości konstrukcyjne stropu. Jeśli wybierzemy syfon o niskiej konstrukcji, gdzie zachowane są normy przepustowości, instalacja odpływu będzie łatwiejsza (bez głębokiego wkuwania). Warunkiem komfortowego korzystania ze strefy prysznica wyposażonego w odpływ prysznicowy jest prawidłowe wykonanie spadku w kierunku odpływu. Można nabyć także gotowy brodzik podpłytkowy wyposażony w rynienkę odpływową oraz syfon. Brodziki podposadzkowe mają wyprofilowany gotowy spad w kierunku odpływu oraz hydroizolację dzięki czemu instalacja jest dużo łatwiejsza. Ich twardość pozwala na klejenie nawet drobnej mozaiki.

Cechy nowoczesnego odpływu liniowego

Wygląd to główny czynnik, którym kierujemy się przy wyborze odwodnienia. Rodzaj wykończenia rynienki to kwestia indywidualnych upodobań. Dyskretny odpływ (pusty ruszt) do wypełnienia płytkami, czy innym materiałem, którym pokryta jest podłoga, powoduje, że podłoga jest jednolita, z mało widocznymi szczelinami, gdzie odprowadzana jest woda.

W aktualnych trendach wnętrzarskich znajdziemy rynienki w ciekawej wersji kolorystycznej (chromowane, czarne, złote) dopasowane do armatury czy też koloru okuć kabiny prysznicowej. Dzięki temu możemy stworzyć spójne wnętrze, dobierając także wykończenie powierzchni w połysku, matowe czy też szlifowane.

Jakie jeszcze cechy nowoczesnego odpływu liniowego można wymienić? Ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór długości odpływu, który powinien być dostosowany do wielkości kabiny prysznicowej. Powszechnie przyjmuje się, że z każdej strony odwodnienia należy pozostawić margines około 10cm, ale jest to kwestia indywidualna w zależności od kształtu i wielkości strefy prysznica. Na szczególną uwagę zasługuje odpływ liniowy Intensi 316 Wiper, który możemy samodzielnie dociąć na pożądaną długość w momencie instalacji. Wszystkie niezbędne do przycinania akcesoria znajdują się w komplecie z odwodnieniem. Produkt występuje w kilku kolorach, a dzięki powłoce wykonanej w technologii PVD jest odporny na odbarwienia i ścieranie. Odwodnienie jest wyposażone w syfon o dużej przepustowości i niewielkiej wysokości.

Dostępna jest także wersja Duo z podwójnym syfonem. Rynna Intensi 316 odbiera wodę na całej długości i wykonana jest z najwyżej jakości stali nierdzewnej. Oprócz zalet praktycznych nie sposób pominąć nowoczesnego designu za sprawą eleganckiej, ale dyskretnej rynienki o szerokości zaledwie 3cm.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odpływów liniowych dostępnych w naszym sklepie.