Baterie umywalkowe - rodzaje i sposób montażu

23.11.2023

Baterie umywalkowe to kluczowy element wyposażenia każdej łazienki, a ich rodzaj i prawidłowy sposób montażu mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania i wygląd tego pomieszczenia. Na szczęście na rynku jest coraz więcej propozycji, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Jakie baterie umywalkowe najczęściej można znaleźć w naszych wnętrzach i czym różnią się ich modele? 

Jaka bateria umywalkowa? Rodzaje

Baterie podtynkowe

Jaka bateria umywalkowa sprawdzi się najlepiej w łazience? Do najpopularniejszych rodzajów tego produktu można zaliczyć baterie podtynkowe, które, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają ukrycie większości elementów montażowych w ścianie. Widoczny dla nas pozostaje jedynie uchwyt służący do kontrolowania temperatury i strumienia wody oraz wylewka, która może składać się z jednej, dwóch lub nawet trzech części. Podtynkowe baterie umywalkowe to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób, które lubią minimalistyczny i nowoczesny design oraz cenią łatwość utrzymania łazienkowej armatury w czystości. Ponieważ model ten zajmuje niewiele przestrzeni, doskonale sprawdzi się również w mniejszych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy blatu wokół umywalki. Podtynkowe baterie umywalkowe znajdziemy m.in. w serii Excelent i Axis marki Kohlman.

Jak przebiega instalacja tego rodzaju baterii umywalkowej? Montaż modelu podtynkowego jest bardziej zaawansowany niż nablatowego i może wymagać sięgnięcia po pomoc profesjonalisty. Powinniśmy zacząć od przygotowania miejsca na element podtynkowy, czyli od wywiercenia otworu w ścianie, w którym zostanie on później umieszczony. Do tego punktu muszą zostać uprzednio doprowadzone rury ciepłej i zimnej wody. Pamiętajmy, że otwór musi znaleźć się na odpowiedniej wysokości, co pozwoli nam na wygodne korzystanie umywalki — warto więc dokładnie wymierzyć miejsce instalacji. Następnie możemy przejść do montażu konstrukcji podtynkowej oraz w dalszej kolejności, baterii zewnętrznej, która będzie widoczna na ścianie. 

rodzaje baterii umywalkowych

Baterie stojące i nablatowe

Modnym rozwiązaniem, które można zauważyć coraz częściej w naszych łazienkach, są baterie stojące i nablatowe, instalowane zarówno w umywalkach posiadających fabrycznie przygotowane otwory montażowe, jak i modelach wpuszczanych w blat. Produkty te nadają się przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu retro, glamour lub nowoczesnym i są w stanie dodać łazience mnóstwo elegancji, zwłaszcza jeśli dopasujemy wykończenie armatury do designu naszego wnętrza. Baterie stojące są dostępne w wielu wersjach, w tym modelach jedno i dwuuchwytowych, zebranych m.in. w serii nablatowych baterii Kohlman NEXEN. Dzięki temu możemy wybierać spośród odmian regulujących temperaturę wody i siłę strumienia za pomocą jednej lub dwóch dźwigni.

Jak zamontować baterię umywalkową stojącą? Proces instalacji jest o wiele prostszy niż w przypadku baterii podtynkowych, gdyż do wszystkich elementów układu możemy dostać się w każdej chwili. Kluczowe jest, by przyłącze do zasilania wody znalazło się tuż pod umywalką. W ten sposób możemy sprawnie podłączyć baterię i jednocześnie ukryć wężyki przyłączeniowe pod misą.

Baterie ścienne

Kolejnym rodzajem baterii umywalkowych, odchodzących obecnie nieco w zapomnienie, są modele ścienne. Są to wersje, w których armaturę montujemy natynkowo, do wystających ze ściany przyłączy. Ścienne baterie są jednak skutecznie wypierane przez nablatowe i podtynkowe modele, które oferują lepszą estetykę montażu i bardziej pasują do nowoczesnych wnętrz. Obecnie ścienne wersje stosuje się przy wannach oraz prysznicach.

Sprawdź pełną ofertę baterii umywalkowych dostępnych w naszym sklepie.