Na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką?

17.06.2024
na jakiej wysokości lustro nad umywalką

Lustro nad umywalką jest nie tylko praktycznym elementem wyposażenia łazienki, ale wpływa również na komfort codziennego użytkowania. Wysokość jego montażu ma pozwala zapewnić wygodę wszystkim domownikom podczas wykonywania codziennych czynności - mycia rąk, twarzy, golenia czy nakładania makijażu. Sprawdź, na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką i na co zwrócić przy tym uwagę.

Wysokość lustra nad umywalką - ile powinna wynosić?

Standardowa wysokość montażu lustra nad umywalką waha się między 120 a 150 cm od podłogi do dolnej krawędzi lustra. Jest to wartość, która najczęściej odpowiada potrzebom większości użytkowników o przeciętnym wzroście, czyli około 160-180 cm. Takie umiejscowienie lustra pozwala na wygodne korzystanie z niego bez konieczności nadmiernego schylania się lub podnoszenia głowy. 

Jeżeli w domu mieszkają osoby o znacząco różnym wzroście, warto dostosować wysokość montażu lustra nad umywalką indywidualnie. W idealnej wersji środek lustra powinien znajdować się na wysokości oczu użytkownika. Dla osoby o wzroście 170 cm środek lustra powinien być umiejscowiony na wysokości około 155-160 cm od podłogi. Jeśli domownicy mają różne potrzeby, można wybrać większe lustro, które pokryje szeroki zakres wysokości lub zamontować lustro regulowane, co umożliwi dopasowanie go do konkretnego domownika korzystającego w danym momencie z łazienki.

Jak wysoko lustro nad umywalką? Aspekty ważne przy montażu

Podczas montażu lustra nad umywalką należy uwzględnić kwestie techniczne, takie jak obecność gniazdek elektrycznych, umiejscowienie oświetlenia, a także rodzaj i wysokość samej umywalki. Lustro nie powinno kolidować z armaturą ani z innymi elementami wyposażenia łazienki, takimi jak szafki czy półki. Należy również zwrócić uwagę na to, aby lustro było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, co jest szczególnie ważne w takim pomieszczeniu jak łazienka. Wybierz lustro z odpowiednim stopniem ochrony przed wilgocią (np. IP44) zapewni jego długotrwałą trwałość.

Oprócz funkcjonalności wysokość lustra nad umywalką ma również duże znaczenie estetyczne. Lustro powinno być zamontowane symetrycznie względem umywalki oraz innych elementów łazienki. W przypadku dużych luster, które pełnią także funkcję dekoracyjną, ważne jest, aby nie przytłaczały one wnętrza i harmonijnie komponowały się z resztą aranżacji. Dobrze dobrane lustro może optycznie powiększyć przestrzeń, dodać jej elegancji i wpłynąć na odbiór całej łazienki. Warto więc zadbać, aby jego umiejscowienie było nie tylko praktyczne, ale współgrało również z innymi elementami wnętrza.

Na jakiej wysokości lustro nad umywalką? Alternatywne sposoby

Lustro nad umywalką powinno być dostosowane do zróżnicowanych potrzeb użytkowników. W mieszkaniach, gdzie z łazienki korzystają osoby o bardzo różnym wzroście, warto rozważyć montaż większego lustra, które obejmie szeroki zakres wysokości. Alternatywnie, w łazienkach, gdzie lustro jest używane przez osoby niepełnosprawne lub starsze, jego wysokość powinna być dostosowana tak, aby zapewnić łatwy dostęp i komfort użytkowania. W takich przypadkach warto również rozważyć montaż luster łazienkowych z regulowaną wysokością, nachyleniem i specjalnym oświetleniem, co dodatkowo zwiększy jego funkcjonalność.

Zobacz też nasz wpis o tym, jak stworzyć funkcjonalną łazienkę.