Odpływ liniowy czy brodzik prysznicowy?

18.02.2020
Odpływ liniowy czy brodzik prysznicowy

Rosnące wymagania użytkowników pociągają za sobą nieustanny rozwój produktów w przestrzeni prysznicowej. Brodziki prysznicowe, które od lat królują w naszych łazienkach, w ostatniej dekadzie przeżyły prawdziwą ewolucję nie tylko ze względu na zmieniające się trendy w architekturze, ale także przez pryzmat zmiany naszych potrzeb.

Brodzik prysznicowy czy odpływ liniowy?

Przed takim wyborem staje wiele osób, które planują gruntowny remont łazienki. Zanim podejmiemy decyzję warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zagospodarowanie strefy prysznica powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Idealnie byłoby gdyby nasze wymagania wpasowały się w najnowsze trendy. Któż z nas nie marzy o praktycznej, a zarazem awangardowej łazience? Niestety nie zawsze to co modne jest dla nas komfortowe.

Zalety brodzików prysznicowych

Brodzik prysznicowy niewątpliwie posiada wiele plusów. Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem brodzika jest mniejsze ryzyko zalania łazienki, ponieważ kabina prysznicowa na brodziku wyraźnie oddziela strefę mokrą od suchej. Dla wielu użytkowników to czynnik decydujący.

Oferta asortymentowa brodzików na rynku jest bardzo szeroka. Pierwsze pytanie jakie musimy sobie zadać to kształt i wysokość brodzika. Do niedawna powszechne były brodziki średnie oraz głębokie ze względu na większą funkcjonalność. Małe łazienki, zwłaszcza w blokach wymuszają na użytkownikach, aby strefa prysznica była wielofunkcyjna. W głębszym brodziku można wykąpać małe dziecko albo zrobić szybkie pranie. Jeśli łazienka pozbawiona jest dodatkowego urządzenia kąpielowego typu wanna, głęboki brodzik wyposażony dodatkowo w siedzisko umożliwi kąpiel w pozycji siedzącej osobie starszej. Nowoczesne trendy dyktują nam coraz niższe brodziki, tzw. ultrapłaskie, których wysokość nie przekracza 5cm. Niski brodzik sprawia, że łazienka wizualnie staje się większa, a kabina elegancko się prezentuje. Brak wysokiego progu to także dobre wyjście dla osób starszych mających trudności w poruszaniu oraz mniejszych dzieci. Niestety często ograniczeniem w instalacji takiego brodzika jest grubość stropu.

Brodziki różnią się nie tylko wysokością i kształtem, ale także materiałem. Największą popularnością cieszą się brodziki akrylowe, ponieważ są ciepłe w dotyku, lekkie i stosunkowo wytrzymałe. Gładka powierzchnia ułatwia czyszczenie. Dobrej jakości brodzik wykonany w całości z akrylu nie powinien z biegiem czasu ulec zżółknięciu czy matowieniu. Zaletą brodzików akrylowych jest także przystępna cena. Dużo droższym rozwiązaniem są brodziki wykonane z konglomeratu. Zwolennicy tych produktów uważają, że warto zapłacić za produkt, który jest w zasadzie niezniszczalny. Konglomerat, czyli lany marmur stanowi trwałą mieszankę marmuru i syntetycznych żywic. Materiał ten gwarantuje wyjątkową trwałość i odporność na zarysowania. Dodatkowo brodziki konglomeratowe gromadzą ciepło, dzięki czemu kąpiel staje się prawdziwie przyjemna, a idealnie gładka powierzchnia uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów. Nie sposób pominąć tu względów estetycznych. Lany marmur pozwala bowiem na wytworzenie brodzika w innym kolorze niż biały oraz w róźnej strukturze imitującej skałę, kamień czy drewno. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci brodzików z komglomeratu proponują również produkty na wymiar, a także oferują docinanie brodzików jeśli mamy niestandardowy kształt.

Odpływy liniowe - wady i zalety

Niezwykle popularnym rozwiązaniem w nowoczesnych łazienkach są kabiny prysznicowe pozbawione brodzika wyposażone w odpływ liniowy. Dynamiczny rozwój tego typu odwodnień jest spowodowany kilkoma czynnikami.

Po piersze takie rozwiązanie dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Możemy wykorzystać niestandardowe pod względem wielkości bądź kształtu wnęki, gdzie instalacja brodzika byłaby niemożliwa. Stworzenie dowolnego kształtu strefy prysznica w wielu łazienkach to ogromny atut.

Po drugie odwodnienia liniowe dają niesamowity efekt wizualny powiększając optycznie łazienkę, ukrywając to co zbędne. Obecne trendy skierowane są w stronę minimalizacji. Nowoczesna łazienka to przestrzeń i lekkość. Delikatny odpływ liniowy stopiony z podłogą czyni łazienkę awangardową, w przeciwieństwie do brodzika, który nierzadko przytłacza łazienkę. Jeśli pragniemy w naszej łazience zamontować kabinę otwartą walk in to odpływ liniowy jest jedynym rozwiązaniem.

Nie sposób pominąć korzyści z użytkowania prysznica pozbawionego brodzika. Brak progu to wygoda dla wszystkich, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych czy poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Kabina bez brodzika pomaga także utrzymać czystość w łazience. Brak licznych zakamarków, w których gromadzi się woda i osadza kamień ułatwia sprzątanie.

Czy w każdej łazience można zainstalować odpływ liniowy?

Niestety nie wszędzie jest możliwość wkłucia w strop aby poprowadzić rury. Wszystko zależy od grubości stropu. Na etapie projektowania domu mamy możliwość zaplanowania posadzki o grubości 10-15cm. Instalacja takiego systemu odpływowego jest dużo bardziej skomplikowana niż montaż brodzika, dlatego musimy postawić na dobrego fachowca. Podłoga musi być odpowiednio wyprofilowana, gdyż brak odpowiedniego spadu grozi zalaniem łazienki. Poza tym istotna jest odpowiednia hydroizolacja. Produceni odpływów proponują szereg produktów, które zabezpieczają podłoże przed wilgocią: maty uszczelniające do przyklejenia pod płytkami ceramicznymi, płynne folie tworzące elastyczną powłokę hydroizolacyjną, taśmy uszelniające czy kołnierze na rury. Montaż jest kosztowny, ale jeśli chcemy unikąć w przyszłości kłopotów w użytkowaniu prysznica warto zainwestować w wysokiej jakości środki. Dużym udogodnieniem w zakresie montażu odwodnień są gotowe płyty prysznicowe z wbudowanym odpływem oraz syfonem. Takie brodziki podpłytkowe zapewniają prawidłową hydroizolację, wyprofilowany spad w kierunku odpływu oraz izolację akustyczną. Niestety trzeba pamiętać, że instalacja odpływu zamiast brodzika wiąże się z wyższymi kosztami.

No co zwrócić uwagę przy zakupie odpływu? Przede wszystkim na jakość. Wysokiej klasy kwasoodporna stal nierdzewna zapewni ochronę przed korozją i gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez długie lata. Kwestią gustu jest wybór pomiędzy odpływem punktowym a liniowym. Jeśli decydujemy się na odpływ liniowy to jego długość powinna być dopasowana do wielkości naszej strefy prysznica. Wybór rodzaju rusztu jest kwestią indywidualną, do wyboru mamy wiele wzorów. Najczęściej jednak wybierana jest pusta rynna, aby wypełnić ją płytkami ceramicznymi pokrywającymi podłogę w łazience. Dzieki temu odpływ w podłodze staje się mniej widoczny, gdyż pozostają tylko wąskie szczeliny, którymi spływa woda.

Brodzik czy odpływ liniowy - które rozwiązanie jest lepsze?

Reasumując, wybór pomiędzy brodzikiem prysznicowym a odpływem liniowym jest mocno podyktowany ograniczeniami architektonicznymi. Montaż odpływu w istniejącej już łazience należy skonsultować z fachowcem. Jeśli mamy możliwość jego instalacji i chcemy stworzyć nowoczesne wnętrze warto pokusić się o takie nowatorskie rozwiązanie. W przeciwnym razie możemy dobrać gustowny, niski brodzik który również zapewni ciekawy design oraz estetykę. Najważniejsze, aby nasza łazienka była funkcjonalna i dopasowana do potrzeb wszystkich domowników.