Jak zamontować deszczownicę? Instrukcja krok po kroku

21.02.2024
Na jakiej wysokości deszczownica?

Marzysz o relaksującym prysznicu i jednocześnie chcesz zadbać o to, by Twoja łazienka wyglądała modnie i ponadczasowo? Osiągniesz to, decydując się na zakup nowoczesnej deszczownicy, która łączy w sobie funkcjonalność i modny design. Jaki model wybrać i jak zamontować deszczownicę, by służyła Ci przez lata? Poniżej znajdziesz instrukcję, która pomoże Ci zrealizować to zadanie samodzielnie.

Deszczownica - na co zwrócić uwagę?

Przed rozpoczęciem montażu warto zadbać o wybór deszczownicy, która spełni Twoje oczekiwania. Na rynku dostępne są modele różniące się wielkością, kształtem czy też wykończeniem. Do najpopularniejszych należą zarówno deszczownice kwadratowe, jak i okrągłe głowice, które mogą być wykonane w klasycznym srebrze, złocie, a nawet czerni. Znajdziesz je choćby w serii Kohlman w naszej ofercie. Design odgrywa istotną rolę w wyborze odpowiedniej deszczownicy, ale równie ważne są praktyczne aspekty. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie mocowanie zastosujesz - do ściany lub sufitu oraz czy będzie ono biegło nad tynkiem, czy pod nim. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość deszczownicy, czyli powierzchnia, z której wypływa strumień wody. Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów, począwszy od kompaktowych modeli 20 × 20 cm, aż po imponujące wersje o wielkości 50 × 50 cm.

Deszczownica nadtynkowa - instalacja krok po kroku

Montaż nadtynkowej deszczownicy jest prostszy niż podtynkowej, ponieważ system umieszcza się bezpośrednio na ścianie. Na jakiej wysokości powinna znaleźć się deszczownica? Rekomendowany przedział obejmuje poziom między 200 a 230 cm od podłogi, jednak dokładny pułap warto dostosować także do wzrostu użytkowników prysznica. 

Po wyborze odpowiedniej wysokości, można przejść do montażu pierwszego elementu systemu, czyli drążka deszczownicy. Należy użyć poziomicy, oznaczyć miejsce jego instalacji, a następnie wywiercić otwory pod kołki rozporowe. Gdy będą gotowe, można przymocować za ich pomocą drążek do ściany. Następnie wystarczy przykręcić głowicę deszczownicy do drążka, delikatnie dokręcając połączenie za pomocą klucza płaskiego. Na koniec warto przetestować urządzenie i sprawdzić, czy nie ma żadnych przecieków.

 Jak zamontować deszczownicę?

Na jakiej wysokości deszczownica podtynkowa? Prosty sposób montażu

Jak zamontować deszczownicę podtynkową? Jest to nieco bardziej skomplikowane zadanie, jednak nadal można wykonać je bez pomocy eksperta. Swoje prace rozpocznij od dokładnego wyboru miejsca na instalację. Powinno zapewniać dostęp do zimnej i ciepłej wody oraz oferować sporo przestrzeni na ukrycie elementów podtynkowych. Następnie możesz przejść do przygotowania ściany - w tym celu zrób w niej miejsce, w którym znajdą się podtynkowe komponenty instalacji i zamontuj rury doprowadzające wodę do miejsca montażu deszczownicy. Zainstaluj również baterię podtynkową, upewniając się, że wszystkie połączenia są szczelne. Najlepiej umieścić ją na wysokości od 100 do 120 cm od podłogi. 

W następnej kolejności możesz przejść do łączenia rur z deszczownicą. Pamiętaj jednak, by zadbać o szczelność połączenia, stosując taśmę teflonową na gwintach. Na tym etapie możesz przetestować cały system i sprawdzić, czy nie ma przecieków. Montaż deszczownicy podtynkowej wymaga precyzji i umiejętności, a każdy błąd może być trudny do naprawienia po zakończeniu prac. Gdy skończysz instalację wszystkich elementów podtynkowych i nie wykryjesz nieprawidłowości, możesz zamknąć ścianę, a następnie przejść do jej wykończenia, kładąc np. płytki. Na końcu wystarczy zamontować głowicę deszczownicy i włączyć wodę, aby ponownie sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo.